Quality & Care / Kalite ve Bakım


Ottostop's products are all hand printed using high quality water-based paper / fabric inks. These are a lot more environmentally-friendly than solvent-based inks. Ottostop is also very waste-conscious and makes every effort to minimise waste & find a use for all scraps of paper and fabric.

Screen printing is not a digital process so slight irregularities may occur during the printing process. This adds to the uniqueness and 'handmade' quality of each piece.

We recommend washing all textile products with warm, soapy water and ironing on a medium heat setting with an ironing cloth or kitchen paper towel placed on top of the printed design. With some strong pigments care should be taken when first using the item, as the colour may transfer to other objects, therefore avoid making contact with light colored surfaces (we will always attach a care note in these situations).

If you have any questions on how to care for your Ottostop item, do get in touch!

Ottostop'ta tüm ürünler el baskısıyla üretilir ve yüksek kalitede su bazlı kağıt ve kumaş boyaları kullanılır. Bu boyalar, solvent bazlı boyalara göre daha çevre dostudur. Aynı zamanda Ottostop oldukça bilinçli bir atık yöneticisi olmakla beraber atıklarını minimuma indirmek ve kağıt ve kumaş parçalarıyla yapacak bir şeyler bulmak için büyük çaba sarf eder. Serigrafi dijital bir süreç olmadığından baskı esnasında bazı nizamsızlıklar meydana gelebilir. Bu da her ürünü yegane kılarak el yapımı olma özelliğini pekiştirir. Tüm tekstil ürünlerinin ılık, sabunlu suyla yıkanmasını ve üzerine bir ütü bezi veya mutfakta kullanılan kağıt havlu konularak orta ısıda ütülenmesini öneririz.  Güçlü pigmentlerin kullanıldığı zamanlarda, ürün ilk kez kullanılırken renk başka objelere geçebileceğinden açık renkli yüzeylerle temasından kaçınılmalıdır (bu gibi durumlarda ürüne mutlaka dikkat notu konulur).

Ottostop ürünlerinizin bakımıyla ilgili herhangi bir sorunuz olursa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!