Welcome to Ottostop!


 

The Ottostop design & screen printing studio sits beneath a large avocado tree in a small village near Fethiye, southern Turkey. Founded in 2016, the head and hands behind the Ottostop brand belong to a nomadic soul called Leyla, who for years dreamed of spending her days mixing inks and making prints in the sunshine, but decided it wise to explore as much of the world as possible before putting all the ideas she had accumulated, and all the knowledge she had acquired, into starting her own creative business.

A combination of the words 'Ottoman' and 'otostop' (the Turkish word for 'hitchhike'), here at Ottostop we not only create handmade design products inspired by a love of colour, nature, local village-life and journeys to new lands, we also teach the art of screen printing both at home and away, and work together with other brands on events and print projects. Like meeting new people when traveling to far away places, the spirit of the Ottostop brand is that design is an ever-evolving ‘journey’ of creativity, education, friend-making and idea-sharing, and we just love it when people join us for the ride!

Thumbs up!

Leyla, Ottostop

  Ottostop'a hoş geldiniz!

Ottostop tasarım & serigrafi (screen printing) stüdyosu, Türkiye'nin güneyinde yer alan Fethiye yakınlarındaki bir köyde, büyük bir avokado ağacının altında yer almaktadır. Ottostop, yıllar boyunca günlerini boyaları karıştırarak ve baskılar yaparak geçirmeyi hayal eden, fakat  biriktirdiği tüm fikirleri ve öğrendiği şeyleri kendi yaratıcı işini kurmak için hayata geçirmeden önce dünyayı mümkün olduğunca keşfetmenin daha akıllıca olacağının farkına varmış, göçebe bir ruh olan Leyla tarafından 2016 yılında kurulmuştur.

İngilizce'de Osmanlı anlamına gelen 'Ottoman' ve 'otostop' kelimelerinin birleşiminden ismini alan Ottostop'ta, renklerin, doğanın, kırsal hayatın ve yeni yerlere yapılan yolculukların sevgisinden ilham alarak el yapımı tasarım ürünler üretmek dışında aynı zamanda serigrafi sanatının ister evde ister başka bir yerde nasıl yapılacağını da öğreterek farklı markalarla etkinliklerde ve baskı projelerinde de birlikte çalışıyoruz. Uzak yerlere seyahat ederken yeni insanlarla tanışmanın verdiği mutluluk gibi, Ottostop markasının özü de yaratıcılığın, eğitimin, arkadaş edinmenin ve fikir paylaşımının sürekli gelişen 'yolculuğuna' dayanıyor ve bu yolculukta bize katılanlar olduğunda ise mutluluktan havalara uçuyoruz!

E hadi o zaman!

Leyla, Ottostop